The Daily Bulletin

Alert:

testing.

Thursday January 27, 2022

current weather

Congratulations to Dean's List Students!
January 5, 2022

Walters State Community College has released the Dean’s List for fall semester 2021. The List honors 432 students for achieving a 3.5-3.99 grade point average while carrying twelve college credit hours. 
Graduates are listed below by county.
Anderson County: Kenneth Jacob Manning and Sarah Shadle Yeash of Clinton; James David Davis of Oak Ridge; and Hannah Ree'L Freeman of Rocky Top.

Blount County: Justin Clay Hunter of Alcoa; Keenan Jesse Brackins of Maryville; and Hannah Mae Ruth of Seymour.

Carter County: Maggie Caitlyn Johnson, Brittany R. Kitchens and Richard Allan Lund of Elizabethton.

Claiborne County: Kelvin Jasper Mize, Elizabeth Nichole Oller and Shawn Owens of Harrogate; Drake Andrew Arnold, Baileigh Reece Capps, Nicholas Ray Fannon, Shakira Lashay Goins, Caitlin Ashley Gray, Alyssa Nichole Miles, Megan Nichole Scott, Alexis Leshay Tabor and Rebecca Dawn Williams of New Tazewell; Ethan Wayne Marsee, Haley Cheyenne Medley of Speedwell; Jericho Kade Beeler, Anna Irene Callebs, Kaelyn Grace Cole, Taylor Rhea Fleeman, Emma Cierra Gerding, Haylea Jean Helton, Sarah Morgan Hensley, William Edward Hurley, Chelsey Lynne Large, Braden Austin Owens, Harley Ann Runions, Brooke Ashley Salisbury and Braden Eli Williams of Tazewell.

Cocke County: Bailey Jean Ann Gregg and Melody Brooke Shults of Bybee; Gracie Lynne Grooms, Dominic Heith Maddux of Cosby; Carissa Anne YaMei Long and Gracie Hannah Orr of Del Rio; Jarred Matthew Alley, Mikayla Grace Alley, Savanna Julie Arrington, Shannon Lacole Bridges, Raechel Jenna Cupp, Paige DeAnne DeRidder, Danyale Cecilia Grahl, Summer Rain Grooms, Lorryn Diane Holt, Gracie James, Alissa Brooke Rose Lamaster, Isabelle Mathis, Kailee Grace Myers, Noelle Anne Niezgoda, Kaylee Nicole Stuart, Ronnie Jacob Sutton and Carlee Elizabeth Waine of Newport; Chants Olis Black, Kristen Morgan Kirkpatrick, Samantha Papes and Ashton Nathaniel Thornton of Parrottsville.

Cumberland County: Leviticus James Gilliam of Crossville.

Dekalb County: Jody Kyle Lattimore of Smithville.

Franklin County: Matthew Kyle Gilliam of Sewanee and Demi Marie Garner of Tullahoma.

Grainger County: Amber Makenzie Burke, Andrea Lynn Dees, Racheal Lynn Hackney, Emily M. Lamb, Emilee Grace Lawson and Charles R. Lewis of Bean Station; Rilee Suzanne Bates and Stephanie Marie Bubrowski of Blaine; Renee N. Weckesser of Mascot; Elijah Austin Brabson, Sandra Jasmin Cano, Alexis Faye Hodge, Sierra Grace Lowe, Callie Beth Myers, Tanner Jordan Phillips, Matty Leanne Tanner, Alyssa Jordan Turley and Neely Ann Yates of Rutledge; Zheyn Real Gerard, Kalep Hunter Jarnigan and Hannah Elizabeth Lamb or Thorn Hill; Delaney Leanne Blankenship and Madelyne Nicole Taylor of Washburn.

Greene County: Rebecca Balding, Ethan Kendall Britton, Mercedes Alyssa Collins and Victoria Lynn Payne of Afton; Easton Eli Gulley of Bulls Gap; Eryn Brooke G'Fellers, Dustin Michael Lawson and Sabrina Michelle McCravey of Chuckey; Alex Izaii Beltran, Flint Donald Carter, Jaelyn LeeAnn Casteel, Kara Elizabeth Cutshall, Trent Kendall Dunbar, Andrew Elkins, Victoria Elizabeth Fillers, Nickolas Eugene Harrison, Tracy Lynn Hood, Mason Alexander Hunt, Shawn Marc Huskey, Alexander Thomas LeBlanc, Chase Alan Malone, Watson Marsh, Melissa Ann May, Alec M. Mcginnis, Leah Nicole Melton, Haley Danielle Merkel, Baleigh Lynne Rambo, Kenneth Andrew Redmond, Alondra Ruiz, Olivia Kay Sexton, Zackary Marshall Shaver, Andrew Joseph Spano, Terry C. Spear, Zoe Elizabeth Stueber, Amber Brooke Tocholke, Carmen Gabriella Waldrop, Bailee Gabriella Weems, Mason Daniel Williford and Dylan Zane Worsham of Greeneville; Kayla A. See of Limestone; Cole Weston Ellenburg of Midway; Alison Elizabeth Davis and Marcus Cole Phillips of Mohawk; and Ashley Nichole Barnes, I'slin Faith Crum, Phillip Andrew Evans, GracieAnn Erika Johnson and Elizabeth Jane Teston of Mosheim.

Hamblen County: Rebeca Alonso, Nathan Steven Atkins, Vicente Barboza-Rios, Hailey Marie Barrett, Amy Dale Boyles, Madason Grace Brady, Jessica Autumn Campbell, Candace Nicole Caudill, Ashton Crosby Charpentier, Cailey Jenice Covington, Karla Edith Cruz, Kamden Chase Davis, Gage Skyler Denton, Lily Grace Dodson, Kristen Alexandrea Dortch, Neyland Gordon, Kaitlyn B. Greene, Haley Morgan Guinn, Olivia Nicole Harris, John Dillon Houseright, Hailee Brooke Hunter, Jillian L. Jones, Mitchell Harrison Korody, Katherine Maritza Lagunas, Ella Alyse Lakins, Christina Faith Lawson, Hayley Marie Loggans, Brandon Vargas Luna, Jadyn McKee Manske, Jillian Parker Mefford, Kobe Allen Miller, Kelsey Jeanice Mills, Israel Ortiz, Brandi D. Patrick, Mason Chase Paxton, Joel Morrison Reed, Shyane M. Rose Livesay, Ryan Edwards Sadlon, Kyliee Kay Morgan Satterfield, Nicole Alexis Scott, Daniel M. Sherk, Carson Shockley, Hunter Chad Skeen, Jedidiah Kane Skees, Katelyn Emily Smith, Lauren Smith, Phoebe Cayla Smith, Ashley Soto Perez, Matthew A. Spitler, Daniel Francisco Tibbs, Gabriel Edward Trenholm, Alexis Breanna Valentine, Hannah Danyelle Watson, Hannah Danielle Whitaker and Jean Ann Williams of Morristown; Logan Nathaniel Branham, Aaron Michael Finazzo, Leah Grace Huff, Alexis Shyann Ketcham, William Jacob McDaniel, Sara Grace McGhee, Madalyn Nicole Moore and Kaylee Grace Thornton of Russellville; Isabella Eldarovna Abdullayev, Connor N. McFadyen, Marcus Adam Thompson and Kyler Bo Trent of Talbott; and Brittany N. Bailey and Tyler Douglas Jones of Whitesburg.

Hamilton County: Lauren Ashley Brooks of Ooltewah.

Hancock County: Lauren Grace Linden of Sneedville and Madison Haley Hatfield of Thorn Hill.

Hawkins County: Zachary Clyde Von Eisenhuth, Stephen Matthew Henry and Garrett Craig Jenny of Bulls Gap; Amber Nicole Bradley and Andrew Scott Lowe of Church Hill; Shane Taylor Aarons, Kristen Danielle Barrett and Hannah 
Pauline Humann of Mooresburg; Patrick Ryan Burton, Joshua Shalom Carroll, Eden H. Chamberlain, Zachary Hunter Helton; Kaylan McKinley Henard, Jacob Joshua Krueger, Piper Aileen Mattern, Braden McPherson, Ashley Carolina Nande and Bailey Morgan Sams of Rogersville; Brayden Thomas Hammonds and Aaron Thomas Smith of Surgoinsville.

Jackson County: Nathan Charles Belmonte and Justin Tyler Hancock of Gainesboro.

Jefferson County: Jordan Amanda Bouyoucas, Kerri A. Draskovich, Madilyn Rae Griffin, Sidney Grace Keck, Tyler Nicholas Korf, Maci E. Lindner, Christian Salvatore Marra, Jared Paul Maynard, Cooper Reese McFarlane, Phillip Devyn Nimblette, Megan B. Rutzinski and Hunter Rhodes Smith of Dandridge; Abigail Aguilar, Hunter Blaine Bonderczuk, Nelly Bogomil Borisov, Atalie Burton, Lauren Elizabeth Greer, Benny Timmy Lam, Noah Walker Metler, Krystin Nicole Pollard, Ashley Michelle Reneau and Zhiwei Zhang of Jefferson City; Amaya Brewer, Hannah Marie Brooks, Lauren Alexandria Davis, Morgan G. Hamilton, Madyson Blake Helvey, Jerikha Ann Jenkins, Anthony David Johnson, Arden Swanson Norton and Clarisa Bonnie Torres of  New Market; Jerika J. Fox of Sevierville; Danielle Erin Carpenter and Nicholas Austen Moore of Strawberry Plains; Joshua Eric Dijino, Seth L. Goan, Michaela Grace Hopkins, Mercy Elliana Jones, Kristin Tara Mutterspaugh and Katie Renee Rose of Talbott; Hannah Marie Ball, Abigail Quinn Blankenship, Brandon M. France, Isabella Elizabeth Henderson, Kadin Kalena Johnson, Alexandria Ruth Miller, Richard Stuart Ridley, Jordan Rose Thomas and Rachel Isabella Webb of White Pine.

Johnson County: Trevor Nathaniel Estrada of Butler; Chloe Shy-Anne Nichols, Reise Jordan Stout and Adam Joseph Winters of Mountain City.

Knox County: Megan Amanda Brady of Corryton; Frank Allen Bowman, Ava Rae Brooks, Jarod Mikel Duncan, Karl Robert Hilliard, Mary Ross Llonillo Lamsen, Falyn James Nixon, Ryleigh E. Nixon, Andrea Michelle Rhines, Matthew Joseph Lee Sills, Cynthia Mae Smith, Megan Danielle Sparks, Samuel James Webber and Alexis Nicole Williams of Knoxville; David Erickson Wolfe of Kodak; Zohaib Mansoor Raja and Coltin Wyrick Reynolds of  Powell.

Montgomery County: Bracken Adron Rice of Clarksville.

Scott County: April D. Duncan of Oneida.

Sevier County: Hailey Victoria Messer of  Cosby; Skye Madison Booth of Dandridge; Barrett Edward Crawley, Joshua T. McCowan, Mallie Grace Myrick and Lauren Elise Nelson of Gatlinburg; Cassidy M. Glenn, Samantha Marie Gonzales, Rachel Michelle Henry, Alena Tamarita Torres and Patrick Stacey Trentham of Kodak. Branden Leo Manning, Colt William Soller, Kloe Marie Allen, Deven Michael Asbell, Colton Alexander Bailey, Amber L. Bates, Bryan Bazan, Jorja Mackenzie Bennett, Philip James Benson, Carly Elizabeth Bowling, Jakob Patrick Bradley, Hannah Elizabeth Branam, Alan Lloyd Bryant, Elizabeth Renea Bullion, Savanah Mae Carr, Tylor Lynn Cates, Brenda Itzel Cholula, Mackenna P. Chu, Rachel A. Cole; Morgan Isabella Corum, Haley Renee Covey, Renee M. Dean, Matthew K. Farley, Cidnie Marie Fernandez, Jessie Lee Finchum, Destiny LaShay Floyd, Caitlin Marie Goolsby, Bela Hamamjyan, Cleirose Harrington, Britney Janeth Henriquez, Sara Faye Hunt, Megan Denise Huskey, Christopher Shawn Jenkins, Gabriel William King, Jacob Wilson King, Anna Kathryn Kremblas, Bianca Joyce LoCicero, Kathryn Grace Manning, Haley Leanne McCarter, Sydnie Kate McMahan, Infinity J. Orta Marcial, Leah Grace Ownby, Caroline Hope Pfitzner, Cannon C.  Piller, Kati-Lynn Pyle, Faith Danielle Rollar, Jasmyne Dominique Rubi, Miranda Grace Sanders, Zach Kenneth Sawyer, Shelby Gail Smith, Hannah Faith Stinnett, Emily Rose Szolnoki, Isaiah Conner Threadgill, Gretchen Sidney Wade, Jaleigh Madison Williams, Katlin Marie Winchester and Sean Daniel Woodruff of Sevierville; Harlee Rae Blackburn, Allison Dalton, Andrew Scott Duck, Kelsie Anne Evans, Judson Nicholas Geringer, Lindsey Katelyn Hood, Del Brandon Howes, Kenzie Ann Julian, Madison Lynn Miller, Matthew Austin Moore, Abbigail Lynn Mullins, Raegan Taylor Parks, Ocean Violet Tetting, Katelyn Marie Waggoner and Alexis Caroline Young of Seymour; and Tabitha Marie Thomas of Strawberry Plains.

Smith County: Cody Glenn Bane of Carthage.

Sullivan County: Johnathan Austin Gragg, Grayson Elizabeth Phipps and James John Quarry of Bristol; and Jacob Levi Cross, Emily Michelle Rhoton, Caitlyn Grace Shelton, Payton L. Smith, Benjamin Scott Walker and Malila Shelby Williams of Kingsport.

Summer County: Patrick Ryan Bender of Hendersonville.

Unicoi County: Wyatt Riley Sawyer of Erwin.

Union County: Matthew Sullivan Kirrman, Charles Andrew Oliver, Connor Lane Roberts, Raley Justine Tolliver and Ashlyn Alysabeth Walker of Maynardville; Alexander Joseph Walkerof Powder Springs; and  Rebecca Ann Gross Sharps and Travis Allen Stedam of Sharps Chapel.
Warren County: Ella Elizabeth Hutchins and Madisen Caroline Madewell of McMinnville.

Washington County: Colby Daniel Backus, Erika J. Brickey, William R. Hall, Joshua Dale Kyker, Amanda Gale Patterson and Sean Van Buren of Johnson City: Atalya Gabriella Olson and Taegan Angel Lea Pardue of Limestone.

White County: Jared Michael Carter and Kyle W. Tollison of Sparta.

Williamson County: Evelyn Rose Williams of Franklin.

Out of State
Virginia: Starlyn McKensie Tankersley of Blackwater; Amber Nicole Roberts of Ewing; Benjamin Douglas Balisteri of Lexington; and Tatum Grace Dye of Lebanon.
Colorado: Declan Eugene Wiesner of Castle Rock.
Florida: Mario Enrique Biama of Palm Harbor.
Georgia: Tazwell Chapmen Butler of Atlanta.
Illinois: Preston Jay Wright of Mascoutah.
Kentucky: Christopher Allen Owens of Miracle.
North Carolina: Jackson Henley Sutton of Waynesville.